Jaunimo forumas – EPAS „TOGETHER“

Rugpjūčio 25-26 dienomis Taline vyko Jaunimo forumas, skirtas projekto „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ laimėtojų dalyviams. Susitikime dalyvavo Lietuvos, Estijos, Latvijos ir Suomijos komandos, kurios savo šalyje laimėjo tris prizines vietas MEPA (angl. EPAS) veiklose. Prienų ,,Žiburio“ gimnazijos MEPA komanda, laimėjusi trečią vietą respublikoje, turėjo galimybę dalyvauti šiame susitikime. Kartu su gausia lietuvių komanda dalyvavome organizatorių organizuojamose veiklose. Viena iš jų – pažintinis turas Estijos parlamente ,,Riigikogu“. Parlamentas forumo dalyvius stebino savo išskirtine lokacija, spalvinga architektūra bei valdymo struktūra. Vieni iš įdomiausių Riigikogu priimamų valstybės teisinių sprendimų: parlamentas skiria Estijos ministrą pirmininką, Aukščiausiojo Teismo pirmininką, savarankiškai arba, jeigu nėra bendro sutarimo, kartu su savivaldybių deleguotais rinkikais renka Estijos prezidentą. Kartu su MEPA (angl. EPAS) forumo dalyviais palyginome Lietuvos, Latvijos, Suomijos ir Estijos parlamentų veiklas. Džiaugiamės MEPA (angl. EPAS) forumo organizatorių suteikta galimybe pažinti Estijos parlamentą, tiek turas, tiek visos integruotos veiklos suartino dalyvius su Europos Sąjunga bei jos vykdoma veikla. Projekto dalyviai turėjo galimybę aplankyti Adolfo Gustavo gimnaziją (secondary school GAG), kurioje klausėsi paskaitos apie netikrų naujienų daromą įtaką visuomenėje. Dalyviai buvo skatinami įsigilinti į melagingų žinių sklaidos tikslus, o svarbiausia – išmokti tikrinti faktus ir atpažinti, kuriomis žiniomis galima pasitikėti, o kuriomis neverta. Praktinės dalies metu mokiniai susibūrė į komandas ir bandė išsiaiškinti pateiktų naujienų tikrumą, taip pat atpažinti vietovę, rodomą vaizdo įraše. Šios įgytos žinios yra naudingos kovojant su iškreiptais ir melagingais faktais, kurių vis dažniau pasitaiko internete. Apsilankėme ,,Europa Experience“ institucijoje ir turėjome neeilinę galimybę patirti Europą pačioje Talino širdyje. Aplankę šią instituciją pamatėme, kaip veikia Europos Sąjunga ir kaip ji veikia mūsų ir visų kitų ES gyventojų kasdienybę. Čia sužinojome daugiau apie ES Europos politiką ir kaip galime patobulinti ES veiklą. Apsilankę šioje vietoje apžiūrėjome daugialypės terpės stotis, pamatėme savo ir kitų ES šalių atstovus Europos institucijose, sužinojome, kaip galime paveikti jų sprendimus bei pasidarėme keletą asmenukių, kuriomis vėliau turėjome galimybę pasidalinti su draugais ir kitais lankytojais. Taip pat žiūrėjome filmą apie ES istoriją ir parlamentinę demokratiją, 360° kino teatre bei dalyvavome vaidmenų žaidime apie tai, kaip ES priimami sprendimai. Šiame įdomiame greitų sprendimų reikalaujančiame žaidime mes įsijautėme, jog esame Europos Parlamento nariai. Žaidimas mums suteikė galimybę iš arčiau pamatyti ir pajusti procesus, kuriais vadovaujamasi formuojant Europos ateitį, kokybiškai leidžiant laiką su naujais ir pažįstamais veidais. Ši institucija ne tik suteikė galimybę pažiūrėti į ES paprastai ir žaismingai, bet ir įgyti unikalų supratimą apie Europos integracijos esmę, instituciją ir Europos kasdienį gyvenimą. Paskutinis jaunimo forumo ,,Together“ susibūrimas vyko Club of Different Rooms patalpose. Šioje erdvėje susirinko visos keturios šalių komandos bei svečiai. Čia ir įvyko dar viena diskusija, kurios metu buvo pakviesta po narį iš kiekvienos šalies bei dabartinis EP narys Syvas Klarkas (Styv Clark). Klausimai buvo tikslingai skirti šalių atstovams, bet diskusijos metu žiūrovai irgi prisijungė atsakinėdami bei užduodami klausimus pagrindiniams šalių atstovams, europarlamentarui.

Esame įkvėpti naujų minčių ir idėjų bei pasiruošę naujam MEPA sezonui.

Ekonomikos mokytoja,
MEPA koordinatorė