Šv. Velykų stalo karalius – margutis!

Margutis iki šiol yra pagrindinis Šv. Velykų simbolis ir valgis, todėl ant stalo užima garbingiausią vietą. Tačiau šiais laikais nereikėtų rengti šeimos varžybų, kas suvalgys daugiau margučių.

Iš kiaušinio vystosi nauja gyvybė, todėl gamta mums paruošė rinkinį, savyje turintį biologiškai vertingų maistinių medžiagų. Šio produkto verte abejoti nereikia.
Kaip ir visus maisto produktus, kiaušinius taip pat reikia valgyti saikingai. Kiaušiniai yra priskiriami vidutinės energetinės vertės produktams ir viename dideliame kiaušinyje yra apie 72 kalorijos. Teigiama, kad per savaitę galima suvalgyti 5-6 kiaušinius, tačiau tikslus rekomenduojamas suvartoti skaičius priklauso nuo daugelio išorinių aplinkybių, pavyzdžiui, žmogaus svorio ar fizinio aktyvumo bei sveikatos būklės. Sveikam žmogui per dieną nereikėtų suvalgyti daugiau nei 2-3 kiaušinių, taigi ir prisėdus prie Velykinio stalo margučiais piktnaudžiauti neverta. Kiaušiniai puikiai dera su šviežiomis daržovėmis: pomidorais, agurkais, avokadais. Rekomenduojama vengti majonezo, nes tai vienas kaloringiausių produktų.

Jame gausu medžiagų: vitaminų A, B12, B2, cinko, folio, geležies, seleno, jodo, lecitino. Kiaušinio baltyme yra daug biologiškai visaverčių baltymų su visomis svarbiausiomis nepakeičiamomis amino rūgštimis. Trynys turtingas vitaminu D ir vitaminu B4, kuris yra pagrindinė maistinė medžiaga, reikalinga smegenų sveikatai ir protiniam darbui. Vienintelė nepageidautina kiaušinio savybė, kuri išskiriama – trynyje gana daug cholesterolio.

Ruošdami šventinį stalą saikingai gaminkime patiekalus. Pagaminus per daug maisto, kyla noras jį suvalgyti, nes vengiame jį išmesti, o ilgai laikomas maistas praranda vertingas medžiagas ir greitai genda. Taip pat valgykime mažais kąsneliais, gerai sukramtydami maistą. Pavalgę šventinius pietus skirkime laiko pasivaikščioti, pokalbiams su artimaisiais pasirinkime vietą toliau nuo stalo, tai padės stebėti savo savijautą, sotumo jausmą ir jausimės turintys daugiau energijos.

Spalvingo, skanaus ir jaukaus Šv. Velykų stalo!