Erasmus+ projektinis susitikimas Budapešte, Vengrijoje

Sausio 15 – 22 d. Prienų „Žiburio“ gimnazijos mokinių ir mokytojų komanda dalyvavo Erasmus + projekto GRIAUTI SIENAS: ŽMONIŲ SU NEGALIA INTEGRAVIMAS PER ĮTRAUKŲJŲ SPORTĄ“ (A WAY TO THE STANDARDIZATION OF PERSONS WITH DISABILITIES THROUGH INCLUSIVE SPORTS) veiklose Budapešte, Vengrijoje.

Projekto partneriai: Ispanija, Vengrija, Rumunija.
Pagrindiniai prioritetai – socialinė įtrauktis ir bendrosios vertybės, pilietinis įsitraukimas ir aktyvus dalyvavimas savanoriškose veiklose.

Dalinamės projekto veiklų dienoraščiu:

Sausio 16 d. – Susipažinimas su miestu, jo architektūra, didingais Karaliaus rūmais (arba Budos pilimi) iškilusiais ant kalvos Budapešte, pasivažinėjimas tramvajais.

Sausio 17 d. – Pirmą projektinio susitikimo dieną visos mokinių ir mokytojų komandos susitiko Budapešto krikščioniškoje „Patrona Hungariae Altalanos“ mergaičių gimnazijoje. Rytas prasidėjo šiltais sveikinimo žodžiais ir užburiančia styginių instrumentų melodija. Po nuoširdaus sutikimo visos keturios šalys pristatė savo mokyklas, susipažinome su gimnazija ir jos bendruomene. Po pietų vietinėje kavinėje „Claro bistro“ mūsų laukė kelionė autobusu po Budapeštą. Vakare plaukiojome laivu Dunojaus upe, mums atsivėrė kvapą gniaužiantys Vengrijos sostinės vaizdai. Dieną baigėme tradicinio vengrų maisto degustacija. (Nojus L.)

Sausio 18 d. – Antrą dieną, po pusryčių, aplankėme Vengrijos Parlamentą, pastatytą ant Dunojaus upės kranto. Senovinė infrastruktūra, didžiulės erdvės, pastato ir valdovų istorija paliko daug įspūdžių ir nuostabą, kurių nepamiršime visą likusį gyvenimą. Gaila, kad ekskursija buvo per trumpa. Apsilankėme ir Budapešto Olimpiniame parke bei Herojų aikštėje. Didingos statulos, antkapiai privertė susimąstyti apie aikštės istoriją. Po pietų lankėmės fechtavimo klube, kur treniruojasi Vengrijos nacionalinės fechtavimo rinktinės komandos: paralimpinė komanda (žmonės su negalia) ir jaunių komanda, Susipažinome su paralimpiete, bronzos medalio laimėtoja Gyongyi Dani. Po įdomaus pokalbio su Vengrijos sportininke kartu su ispanais, rumunais vakarieniavome meksikiečių restorane. (Justas A.)

Sausio 19 d. – Trečią dieną (trečiadienį) pristatėme savo kurtas reklamas, skirtas gruodžio 3-iajai – Neįgaliųjų dienai – paminėti, bei klausėmės įkvepiančios šokių mokytojo, sėdinčio neįgaliojo vežimėlyje, istorijos. Vyriškis neslėpė, jog kiekvienas žmogus gyvena savo gyvenimą ir turi būti dvasiškai stiprus, kad įveiktų kliūtis, pasitaikančias gyvenimo kelyje, skatino jaunimą paleisti tėvus ir pradėti patiems gyventi savo gyvenimą. Po pietų turėjom šiek tiek laisvo laiko, vėliau smagiai pasibuvome naujų draugų kompanijoje valgydami skanias picas, kuriomis mus vaišino vengrų delegacija. Grįžę į gimnaziją turėjome progą išbandyti sportinius neįgaliųjų žaidimus. O tuo metu mokytojai mėgavosi vengrų operete „Grafienė Mauric“ . Vakare, po oficialiosios programos, tie, kurie buvome ištroškę nuotykių ir nepavargę, apžvelgėme žiburių apšviestą Budapeštą iš viršaus, sukdamiesi apžvalgos ratu. (Karolina M.)

Sausio 20 d. – Ketvirtos dienos rytas prasidėjo gimnazijoje, kur visi projekto nariai pristatė „Sėkmės istorijas per sportą“, kai žmonės, patyrę traumas ir likę neįgalūs, sugeba sportuoti ir sėkmingai gyventi, bei Neįgaliųjų asociacijas bei reabilitacijos klubus, su kuriomis mokyklos bendradarbiauja. Vengrų sėkmingos istorijos žmogus – 2021 metų Tokijo paralimpinių žaidynių fechtavimo bronzos medalio laimėtoja Gyongyi Dani, kuri pasakojo apie savo gyvenimą neįgaliojo vežimėly. Po pietų nusprendėme apsilankyti garsiajame Budapešto turguje. Nusipirkę suvenyrų grįžome į mokyklą, kurioje mūsų laukė sporto rungtynės. Vengrų komanda vakaro programai buvo paruošusi neįgaliųjų sportinių žaidimų. Išbandėme aklųjų futbolą, neįgaliųjų rankinį bei kitus žaidimus. Ketvirtoji diena buvo pilna naujų patirčių bei nuotykių Budapešte. (Karolis P.)

Sausio 21 d. – Paskutinę projektinio susitikimo dieną praleidom turiningai ir įdomiai. Pavalgę pusryčius čiuožinėjom čiuožykloje, geriausiai sekėsi rumunams ir nelabai gerai ispanams, tačiau visiems buvo smagu ir linksma. Turėjome ir laisvo laiko pasivaikščioti po Budapeštą, nusipirkti lauktuvių namiškiams. Vakarą vainikavo bendra vakarienė ir liaudies šokiai . Buvo išties įdomu, įsimintina ir labai linksma. Šis projektinis susitikimas leido pažinti Budapeštą, patirti tai, ką patiria negalią turintys žmonės, pamatyti ypač gražią architektūrą ir pasivažinėti po Vengrijos sostinę. Projekto įspūdžiai ir patirtys mus praturtino ir dar ilgai gyvens atminty. (Guostė K.)

Sausio 22 d. – Paskutinės akimirkos Budapešte praleistos kopiant į Gellerto kalvą pasigrožėti paminklu vyskupui Gelertui ir Laisvės statula, aplankant Šv.Istvano baziliką.

Projektinio susitikimo komanda:

Mokiniai: Justas Arlauskas, Mantas Barkauskas, Nojus Laukevičius, Elena Martusevičiūtė, Karolina Maskvytytė, Karolis Pūkas, Guostė Kasčionytė, Gustas Sadauskas
Dailės mokytoja Ilona Rasimavičienė ir direktorė Irma Kačinauskienė (projekto koordinatorė gimnazijoje)