Prienuose buvo garsiai ištarti Holokausto aukų vardai

Visoje Lietuvoje rugsėjo 23 – ąją minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Renginiai vyko ir Prienų „Žiburio“ gimnazijoje. Tą dieną istorijos ir kitų dalykų pamokose mokiniai ir mokytojai kalbėjosi apie žydų istoriją Lietuvoje, kultūrą ir tragišką jų lemtį II – ojo pasaulinio karo metais. Gimnazijos antrokai prisijungė prie akcijos „Atminties keliu“ ir su mokytojais pėsčiomis ėjo į Holokausto aukų Prienuose vietą.  Čia, masinės kapavietės vietoje, vyko renginys „Įvardink ir atmink“. Jo metu prisiminėme tragišką žydams Sovietų Sąjungos – Vokietijos karo pradžios istoriją Prienuose, buvo skaitomos ištraukos iš Icchaoko Rudaševskio knygos „Vilniaus geto dienoraštis“, eilėraščiai. Svarbiausia renginio dalis – Prienuose nužudytų žydų vardų skaitymas. Holokausto aukų vardus skaitė ir mokiniai, ir mokytojai.

Jad Vašem, Izraelio muziejuje Holokausto aukoms atminti, yra ir Prienuose nužudytų žydų vardai. Prienų rajono savivaldybė ir Izraelio ambasada yra sudariusios bendradarbiavimo sutartį. Šių metų vasario mėnesį memoriale lankėsi mūsų gimnazijos mokiniai. Remdamiesi muziejuje esančiais dokumentais ir Jed Vašem internetiniu puslapiu, gimnazistai rinko duomenis apie žuvusiuosius.

Garsiai ištarti žydų tautybės žmonių vardai įasmenina nužudytuosius. Vardas – ne skaičius, o Holokaustas – ne statistika.

Vilija Juodsnukienė , istorijos mokytoja
Nuotraukos Mindaugo Račaičio