„Aš sodinau, bet Dievas davė augimą“ – prieš šimtą metų ištarti P. Martišiaus, „Žiburio“ gimnazijos įkūrėjo, žodžiai išsipildė. Mums jau šimtas metų!

Gražų šeštadienio vakarą visus, kuriems svarbus mūsų „Žiburys“, į Prienų kultūros ir laisvalaikio centrą sukvietė gimnazijos šimtmečio šventė. Pirmoje šventės dalyje filmas „Šimtas metų – šimtas minučių“ priminė šimto metų gimnazijos istoriją, dar kartą akcentavo, kad „Žiburio“ gimnazija švietė ir tebešviečia ne tik Prienuose, bet ir visoje Lietuvoje. Iki ašarų graudino mokytojos R. Ruočkienės vadovaujamo gimnazistų choro atliekamos dainos, širdim klausėm gimnazijos įkūrėjo, vaikštančio po savo užveistą sodą, žodžių, abejingų nepaliko buvusių abiturientų šokis, skirtas partizanams atminti, sovietinę tikrovę priminė šiurpi gimnazijos mokytojo J. Stravinsko tardymo scena, mokyklinius metus I-oje vidurinėje – šokis su kaspinais.
Šventės proga mus sveikino gausus būrys svečių – LR švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė, LR Seimo narys A. Palionis, Prienų rajono savivaldybės meras A. Vaicekauskas, Prienų r. savivaldybės švietimo skyriaus vedėjas R. Zailskas. Nepamiršo mūsų ir socialiniai partneriai – Lenkijos Seinų „Žiburio“ mokykla, Jurbarko Antano Giedraičio – Giedriaus gimnazija ir, aišku, mūsų kaimynai – „Ąžuolo“ progimnazija, „Revuonos“ pagrindinė mokykla, Išlaužo pagrindinė mokykla. Smagu, kad šventėje dalyvavo mokyklos įkūrėjo ir pirmojo direktoriaus Pelikso Martišiaus artimieji – sūnėnas Jonas Prūsaitis su žmona, Fons Joosten, fondo „Žiburio draugai“ įkūrėjas, gimnazijos draugas ir rėmėjas. Šventės proga scenoje sustojo trys direktoriai – J. Padvelskis, gimnazijos atkūrėjas, A. Aldakauskas, tęsęs pradėtus darbus, ir dabartinė mūsų direktorė I. Kačinauskienė, ne tik tęsianti tradicijas, bet ir kurianti dabartinę gimnaziją, drauge su gimnazijos bendruomene nešanti šviesos ir tikėjimo žmogumi žiburį.
Idėja papasakoti 100 metų gimnazijos istoriją filmuota medžiaga kilo gimnazijos direktoriaus pavaduotojai Linai Malinauskienei. Sunkiausias darbas, anot jos, buvo peržiūrėti labai daug filmuotos medžiagos. Buvo naudota Centrinio valstybės archyvo, LRT archyvo, Kino studijos filmuota medžiaga, mokyklos mokytojų, mokinių, muziejaus nuotraukų archyvai, noriai sutiko bendradarbiauti ir buvusios mokytojos, dirbusios sovietmečiu, – M. Staniulienė, fizikos mokytoja, M. Vasiliauskienė, biologijos mokytoja, 1949-ų metų laidos abiturientas J. Vyšniauskas, filmą kūrė mokytojas A. Juočiūnas, IT specialistas M. Račaitis.
Gera mokykla yra ta, į kurią ne tik noriai einama, bet ir noriai grįžtama, ir mes tuo įsitikinome – muzikinę programą II renginio dalyje, kurią vedė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ž.Jurkšienė ir abiturientas T.Mikušauskas, padovanojo „Žiburio“ alumnai: K. Ramoška, 80-tos laidos abiturientas, G.Smolskaitė, 84-tos laidos abiturientė, V. Trakymas ir L. Maciulevičius, 90-tos laidos abiturientai, ir buvusių bei esamų žiburiečių muzikinė grupė „Naftalinas“. Šventę organizuoti padėjo gausus būrys rėmėjų, buvusių mūsų mokinių, Prienų r. savivaldybė ir kt.
Renginio metu buvo pristatyta knyga „Prienų „Žiburio“ gimnazijai 100“. Knygos autorės – istorijos mokytoja V. Juodsnukienė ir lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja N. Šervenikaitė – prisipažįsta, jog buvo nelengva susitaikyti su vis senkančiu laiku beieškant informacijos, tačiau surasti originalūs dokumentai, direktoriaus P. Martišiaus laiškai, ataskaitos, protokolai ir straipsniai, asmeninės nuotraukos iš šeimos archyvų paliko neišdildomą įspūdį apie to meto įvykius mokykloje. Knygoje pristatomas mokyklos, svarbaus Prienų krašto švietimo židinio, gyvenimas, susietas su Lietuvos įvykiais, nuo gimimo iš katalikiškos „Žiburio“ draugijos. Knygoje publikuojami buvusių gimnazistų ir mokytojų prisiminimai, dar nematytos nuotraukos.
Renginio metu fojė atidaryta gimnazijos mokinių integruota dailės ir technologijų kūrybinių darbų paroda (mokytojai A. Ramančuckienė, I. Rasimavičienė, P. Kačiušis) žavėjo šventės svečius technikų įvairove, kūrybingumu.
Šventė baigėsi, o prieš šimtmetį pradėti darbai tęsiami, nes, anot P. Martišiaus, Dievas davė augimą…

Ugnė Orinaitė, III klasės mokinė, Rūta Pūrienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja
Prienų rajono savivaldybės nuotraukosFotogalerija